piątek, 30 sierpnia 2013

Matthew Quick 'Poradnik pozytywnego myślenia'
Pat Peoples po kilku latach wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, który nazywa 'niedobrym miejscem' . W wieku trzydziestu kilku lat mieszka u rodziców, a jedynym jego zajęciem jest uprawianie sportu i czytanie książek. Pat walczy z agresją i psychozami. Pewnego wieczoru podczas uroczystej kolacji u przyjaciół poznaje Tiffany, która podobnie jak on leczy rany po odejściu ukochanej osoby. Kobieta próbuje zbliżyć się do Pata, ale on nadal żyje przeszłością, czekając na powrót ukochanej żony. Tiffany nie poddaje się i zaczyna uprawiać jogging razem z Patem (właściwie  za nim). Między nimi tworzy się więź, ale dosyć specyficzna - niewiele mówią, po prostu są ze sobą.

Oprócz tych dwojga czytelnik poznaje środowisko Pata: jego rodzinę, relacje rodziców, przyjaciół, terapeutę, a także wydarzenia, które doprowadziły mężczyznę do pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Czy Pat i Tiffany odnajdą się w otaczającej ich rzeczywistości? Czy dwoje odmieńców jest w stanie nawiązać jakąkolwiek bliższą relację i zacząć życie od nowa?

Trudno mi wyrazić opinię o książce. Dobrze się czyta, momentami wzruszająca, zabawna i ciepła. Para głównych bohaterów jest niesamowita i w zasadzie (kolokwialnie mówiąc) nie ma się do czego przyczepić, a jednak czuję niedosyt. Mimo mojego malkontenctwa polecam powieść, bo może ktoś znajdzie w niej to, czego ja nie dostrzegłam.

9 komentarzy:

 1. Jestem już po lekturze, całkiem nieźle mi się czytało :) Ale na recenzję będzie musiała trochę poczekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też kilka recenzji czeka na swoją kolej :)

   Usuń
 2. Lektura przede mną, szkoda jednak, że czegoś zabrakło, ale ogólnie ta książka cieszy się pozytywnymi recenzjami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie trochę tak, ale ja mam skrzywiony gust literacki ;)

   Usuń
 3. Mnie się książka podobała, ale chyba film bardziej. Ale ja jestem dziwna. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to ja jestem dziwna ;p ;))

   Usuń
  2. Książka ogólnie nie jest zła, ale głowy bohater mocno mnie poirytował.

   Usuń
  3. Może dlatego, że Ty jesteś normalna, a on nie. :) I ja też nie należę do normalnych. :D

   Usuń
  4. No nie jestem, ja rozumiem jego sytuację, miałam zresztą podobne przeżycia, może nie aż tak ekstremalne, ale jednak. Tiffany za to była świetna.

   Usuń