piątek, 9 sierpnia 2013

George R. R. Martin 'Uczta dla Wron. Tom 1 Cienie śmierci'Wciągająca powieść.

Królewska Przystań - stolica Siedmiu Królestw, jest w żałobie po śmierci króla Joffreya Baretheona i Królewskiego Namiestnika Tywina Lannistera. Zgodnie z prawem na Żelaznym Tronie zasiadł Tommen Baretheon, 9-letni brat Joffreya, lecz do czasu uzyskania przez chłopca pełnoletności władzę będzie sprawować jego matka - Cersei Lannister. Wdowa po Joffreyu, Margeary Tyrell , została żoną Tommena. Tyrion Lannister, oskarżony o morderstwa, zniknął, a Sansa Stark (oskarżona o współudział) ukrywa się w Orlim Gnieździe - siedzibie swej ciotki Lysy Tully, jako Alayne Sand, bękarcia córka Petyra Baelisha, zwanego Littlefinger.

Cersei nie radzi sobie jako królowa, chociaż powołuje nową radę królewską, popełnia błędy, które przysparzają jej nowych wrogów. Ucieczką od problemów jest alkohol. Jej córka, księżniczka Myrcella, przebywa za Wąskim Morzem, gdzie ludność chce pomścić śmierć Oberyna Martella, księcia Dorne, który zginął w Królewskiej Przystani, broniąc honoru Tyriona.

To tylko część wątków przeplatających się na kilkuset stronach czwartej części "Pieśni Lodu i Ognia".
Żelazny Tron przyciąga niczym magnes, działa na wyobraźnię bohaterów. Są ludzie, którzy zrobią wszystko, by mieć władzę, a gdy ją zdobywają, nie potrafią jej udźwignąć. Każdy spotyka swoje przeznaczenie.
Valar morghulis.

2 komentarze:

  1. Słyszałam o tej serii, ale nie miałam przyjemności z nią obcować. Na razie mam wprawdzie co czytać, ale w wolnej chwili pożyczę ten cykl od mojego bratanka, gdyż wiem, że jest one jego zagorzałym fanem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najciekawsze jest to, że powieść powstała w latach 90, zdobywała przez ten czas wiele nagród, ale popularność na szeroką skalę przyniosła jej dopiero ekranizacja, a wcześniej gra komputerowa :)

      Usuń