poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Maxime Chattam 'Otchłań zła'

Josh Brolin, policjant śledczy z Portland, bada sprawę makabrycznych morderstw kobiet, których ciała zostają pozbawione kończyn, a czoło jest zalane kwasem. Policja wpada na trop seryjnego mordercy i w ostatniej chwili ratuje życie Juliette Lafayette studentce psychologii. Psychopata nazwany przez prasę 'Katem z Portland' zostaje zastrzelony przez Brolina.

Rok po tragicznych wydarzeniach Brolin znów dowiaduje się o makabrycznej zbrodni. Juliette i policja otrzymują list od mordercy pisany krwią. Słowa z listu to fragmenty Boskiej Komedii Alighieri Dante, ale śledztwo tkwi w miejscu. Nikt nie jest w stanie uwierzyć, że 'Kat z Portland' wrócił zza światów, chociaż wszystkie dowody na to wskazują. Policja musi zrobić wszystko, by uniknąć kolejnych ofiar, tym bardziej, że śledztwu przyglądać się będzie kandydat na prokuratora Bentley Cotland, zarozumiały karierowicz. Brolin odkrywa, że psychopata na czole ofiar wycina rodzaj pentagramu, symbol obrzędu czarnej magii. Czas ucieka, z kolejnego listu policja dowiaduje się o nowej ofierze. Czy 'Kat z Portland' posiadł tajemną moc, ktoś go naśladuje czy ma ucznia i następcę? Czy makabryczne morderstwa są rodzajem rytuału, a może zemsty? Czemu służy obcinanie ofiarom kończyn?  

Powieść mroczna, przerażająca i trzymająca w napięciu do ostatniej strony, niesłusznie porównana na okładce do 'Milczenia owiec'. To skrzyżowanie filmów 'W sieci zła' i 'Siedem'. Rewelacyjna książka. Mam nadzieję, że w kolejnych powieściach pisarz również trzyma tak wysoki poziom. Tymczasem Chattam:Nesbo 1:0.

9 komentarzy:

 1. Ostatnimi czasy czytam coraz więcej kryminałów, więc pewnie i na ten się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pierwsza część trylogii, niestety ja mam część 3 bez 2, ale i tak przeczytam. Polecam!

   Usuń
 2. Na razie wybieram sobie bardziej softowe kryminały, więc może ten na razie odłożę w czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chattam nie szczędzi opisów sekcji zwłok, momentami trzeba mieć mocne nerwy.

   Usuń
 3. O! To jest to, co bym przeczytała! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że tak pozytywnie oceniłaś tę książkę, gdyż mam ją u siebie na półce i zamierzam w wolnej chwili przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest świetna, oczywiście bywają potknięcia (zwłaszcza w opisie relacji damsko - męskich, ale nie wpływa to na całość.

   Usuń
 5. Uwielbiam tą trylogię. Ale Ty chyba ominęłaś pierwszą część :P
  Polecam wszystkie części, to najlepsze kryminały jakie czytałam.

  OdpowiedzUsuń