czwartek, 26 września 2013

Anita Shreve 'Ciężar wody'
XIX wiek. Emigranci z Norwegii: Evan Christensen z żoną Anethe, jego siostra Karen oraz druga siostra Maren z mężem Janem Hontvedt i jego bratem Mateuszem, przebywają na Wyspach Shoals u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Pewnej nocy kobiety, będące same na wyspie, zostają zaatakowane. Karen i Anethe giną od ciosu siekierą, maren ucieka mordercy. Za zbrodnie zostaje skazany Louis Wagner, były współpracownik Jana Hontvedt.

Czasy współczesne. Fotografka Jean James dostaje zlecenie sfotografowania miejsca zbrodni z 1873 roku. Wybiera się w podróż z mężem Thomasem - uznanym poetą, córeczką Billie. Wyprawą dowodzi brat Thomasa, wilk morski Rich. Towarzyszy im Adeline - partnerka Richa. Jean zaczyna badać sprawę morderstwa sprzed wieków, zauważa wiele niedociągnięć w procesie. Podstępem zdobywa pamiętniki Maren, jedynej, która ocalała z rzezi.

Powieść dzieli się na dwie części: pierwszą stanowią pamiętniki Maren oraz stenogram z procesu z 1873 roku. Drugi wątek to relacje Jean, Thomasa, Richa i Adeline. Z pozoru tak różne i odległe sytuacje łaczy jedna cecha: ludzie w zamkniętym, klaustrofobicznym otoczeniu zmieniają się. Zdani tylko na siebie odkrywają  tajemnice i drugie oblicze. Ekstremalne warunki i napięcie w relacjach może prowadzić do tragedii.

Świetna książka psychologiczna, analizująca ludzkie zachowania w trudnych sytuacjach i o ciężarze, z jakim w życiu przychodzi się zmierzyć.

2 komentarze:

  1. Do książek psychologicznych nie trzeba mnie specjalnie zachęcać. Chętnie przeczytam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam autorki, ale zaciekawiłaś mnie, więc może kiedyś się skuszę, pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń