środa, 7 września 2011

Borger and Straub 'Młodsza siostra'

 Przywieźli mnie tu czarnym samochodem. Jazda trwała jakies pół godziny, widziałam to na zegarze na desce rozdzielczej. Przez cały czas nikt się do mnie nie odezwał. Mój plecak położyli na półce i pokazali mi, gdzie jest damska ubikacja. Nikt tak naprawdę mi się nie przyjrzał, patrzyli jakby obok mnie i mówili w przestrzeń. Powiedzieli, że mam usiąść i czekać, zaraz ktoś przyjedzie i się mną zajmie. Potem zostawili mnie samą. To mi się podoba, bo nie chcę nikogo widzieć.

Dwunastoletnia Lilly Jessen zostaje zatrzymana przez policjantów i przewieziona do aresztu. W jej rodzinie doszło do tragedii. Podczas prób przesłuchania, dziewczynka stara się zrozumieć co się stało i dlaczego.

Lilly jest zdolna i grzeczna, odpowiedzialna jak na swój wiek. Ma kochających rodziców Elę i Carla, którym do szczęścia brakuje jeszcze jednego dziecka. Niestety naturalne metody zajścia w ciążę zawodzą. Ela popada w neurozę, trafia do szpitala. Po jakimś czasie małżonkowie decydują się na adopcję. Spośród kilkorga dzieci wybierają kilkuletnią dziewczynkę, której nadają imię Lotta. Początki są piękne, snują wspaniałe plany. Niestety okazuje się, że opieka nad Lottą zaczyna przerastać Elę, ponieważ dziewczynka choruje na niedorozwój umysłowy. Atmosfera w rodzinie psuje się. Ela nie radzi sobie z obowiązkami, zaczyna nadużywać alkoholu. Wkrótce Carl z powodu złego sanu zdrowia musi zrezygnować z pracy. Również Ela traci posadę z powodu popijania alkoholu w pracy. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. Pewnego dnia Lilly otrzymuje od sąsiada trzy  bilety do aquaparku. Problem w tym, że nikt nie wie o istnieniu Lotty. Rodzice postanawiają zostawić dziewczynkę w domu, a dla bezpieczeństwa, żeby nigdzie nie poszło, Ela zamyka maleństwo w piwnicy i podaje jej tabletki na sen.
Od tej pory życie Jessenów się zmienia. Lotta przestaje istnieć, zamknięta w piwnicy żyje z dala od świata. Ela dla swiętego spokoju faszeruje dziecko tabletkami, tylko Lilly do niej zagląda, troszczy się i karmi. To ona prosi ojca by pomógł Lotcie pozbyć się wszy, to Lilly prosi, by rodzice wypuścili jej siostrę z piwnicy.
Dręczona wyrzutami sumienia Lilly postanawia za wszelką cenę ratować życie przybranej siostry...

Wstrząsająca książka, porusza trudny temat, o takich historiach słyszy się często. Ciężko dojść do siebie po tej lekturze...
Ukłon w stronę tłumacza, świetny przekład.

6 komentarzy:

 1. Lubię wstrząsające książki, które działają na wyobraźnie i poruszają zarazem trudne tematy, tak więc chętnie przeczytam ,,Młodszą siostrę'.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej pozycji wcześniej, ale zapowiada się ciekawie i trochę przerażająco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka dobra, ale nie teraz. Na czas obecny chce czytać książki lekkie i pogodne.

  OdpowiedzUsuń
 4. powieść znaleziona w 'Taniej książce';
  napięcie narasta stopniowo, chociaz juz na początku wiadomóże doszło do jakiejś tragedii, można snuć domysły co się stało, ale dopiero zakonczenie książki daje odpowiedź, właściwie początek książki to zakończenie historii. Temat trudny, ale powieść napisana bardzo dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w szoku. Na początku myślałam, że to będzie miało jakiś tragiczny koniec, ale żeby zamykać dziecko w piwnicy?! Jeju, straszna książka, ale spróbuję ją przeczytać. Mam nadzieję, że dotrwam do końca. A jeszcze mi powiedz, jakbyś miała książkę ocenić w skali od 1 do 5, to czy dałabyś jej 5?

  OdpowiedzUsuń
 6. @kawa i cynamon zdecydowanie 5

  OdpowiedzUsuń