czwartek, 31 października 2013

Pedro Almodovar 'Patty Diphusa'Opowiadania hiszpańskiego reżysera, publikowane na łamach czasopism w latach 1979 - 1990.

Tytułową postacią jest gwiazda filmów porno, która postanawia rozpocząć karierę pisarską. Uwielbiana przez społeczeństwo i media, staje się ekspertem w wielu dziedzinach, jest zapraszana na konferencje, liczne akcje promocyjne, a małe dziewczynki pragną być takie, jak ona.

Nawet wiadomość, że moje filmy są zakazane w Polsce, dzięki czemu stały się prawdziwym bestsellerem na czarnym rynku, nie poprawiła mi humoru.

Dzień schodzi mi na podpisywaniu petycji przeciw NATO, za NATO, bo wobec spraw tak skomplikowanych jestem bardzo zrównoważona. (...)Z powodu mojej modelowej bezstronności wybrano mnie na mediatora we wszystkich negocjacjach episkopatu i rządu, gdyż biskupi nie są zadowoleni z traktowania ich przez klasę rządzącą (a ja staram się siać zamęt, bo biskupi mi się zupełnie nie podobają). Mam także intymny kontakt z ETA. Zobaczymy czy pogodzą się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Almodovar w krzywym zwierciadle przedstawia mentalność świata mediów. Jest prześmiewcą - złośliwcem,
z ogromnym dystansem do siebie. Tłem opowiadań jest Madryt, mroczny, narkotyczny, perwersyjny, czasem sentymentalny.

Dobrze się bawiłam.


4 komentarze:

 1. Z reguły nie lubię czytać opowiadań, gdyż są krótkie i niedopracowane, ale w powyższym przypadku zaciekawiła mnie tematyka tej antologii. Chciałabym zobaczyć, jak autor przedstawia mentalność świata mediów, dlatego z chęcią się jednak zapoznam z ową publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za opowiadaniami nie przepadam, ale czasami warto zrobić wyjątek. I chyba tak jest w tym przypadku:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. O, chcę to, muszę to prezytać! ;)

  OdpowiedzUsuń