piątek, 18 października 2013

Irena Matuszkiewicz 'Szepty'Relacje rodzinne  ukazane z perspektywy dwóch osób: matki i córki.

Felicja Lipecka, prawie osiemdziesięcioletnia kobieta, z powodu choroby przeprowadza się z Aleksandrowa Kujawskiego do domu córki we Włocławku.
Zgryźliwa staruszka daje się we znaki wszystkim domownikom. Postanawia spisać wspomnienia, szukając przy okazji przyczyn nadszarpniętych relacji z córką, która przypadkiem czyta zapiski matki. W odpowiedzi na słowa, z którymi nie może się pogodzić, publikuje własną historię Życie w cieniu gwiazdy i jako prezent gwiazdkowy postanawia podarować matce.

Wspaniałym tłem powieści jest wątek Klubu Kobiet Przejrzałych Alebabki, do którego wstępuje Felicja (zwana Funią). Kobiety razem uczestniczą w różnych zajęciach, chodzą na  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a nawet przeżywają romanse.

Wzruszająca i momentami zabawna książka, życiowa i mądra. Zazwyczaj nie sięgam po tego typu literaturę, ale  książka (i pisarka) jest mi bliska z różnych względów.

5 komentarzy:

 1. Czytałam ,,Szepty'' jakiś czas temu i wspominam je pozytywnie. Tak, jak sama napisałaś, jest to wzruszająca, życiowa, mądra i momentami zabawna książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię twórczosć pani Matuszkiewicz :-) "Szepty" są jeszcze przede mną :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w planach, choć pewnie w tym roku już się nie wyrobię, aby ją przeczytać.
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze tej autorki, a zapowiada się ta książka tak sympatycznie ;) Mam nadzieję, mieć okazję przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam :) nawet dwa razy i za pierwszym razem pochłonęłam ją w jedną noc, tak bardzo mi się spodobała :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń