poniedziałek, 16 lipca 2012

Henryk Ibsen 'Dom lalki(Nora)'

- Jesteś przede wszystkim żoną i matką...
- Już w to nie wierzę. Jestem przede wszystkim człowiekiem - takim samym jak ty... lub, co najmniej, chcę spróbować nim zostać. Wiem dobrze, że znajdą się tacy, którzy staną po twojej stronie, i że przyznają ci rację pewne książki, ale nie mogę już zadowalać się tym, co mówi większość ludzi, ani tym, o czym się pisze w książkach. Muszę sama przemyśleć te sprawy, zorientować się w samej sobie...


Dramat Ibsena to historia o dojrzewaniu. I nie jest tu mowa  o dojrzewaniu nastolatki, lecz dorosłej kobiety, która porzuca maskę rozkapryszonej trzpiotki.

Początkowo nie lubiłam Nory. Jej mąż zwracał się do niej per 'ptaszynko, dziubku', traktował jak zabaweczkę. Do szału doprowadzały mnie liczne zdrobnienia, ale wiedziałam, że jest w tym jakiś cel.
Otóż dowiadujemy się, że przed laty Nora sfałszowała podpis ojca i pożyczyła sporą sumę, by ratować zdrowie męża. Fakt może wyjść na jaw, kobieta jest szantażowana.
Nora znajduje się w trudnej sytuacji, na szali waży się honor jej męża oraz przyszłość ich małżeństwa.
Sprawa rozwiązuje się bez udziału małżonków, opatrzność czuwa nad nimi, jednak Nora decyduje się porzucić męża. Trudna sytuacja obnaża prawdziwy charakter Torwalda Helmera, Kobieta nie jest w stanie dłużej z nim być.

Dramat dał mi dużo do myślenia. Wiele kobiet decyduje się na odgrywanie roli lalki, bo tak im wygodniej. Ktoś myśli za nie, a one są tylko 'wesołe', nie wiedząc czym jest prawdziwe życie. To od nas samych zależy czy chcemy być tylko wesołe czy naprawdę szczęśliwe.

To książka mnie znalzła, nie ja ksiażkę... Zabawne.

6 komentarzy:

 1. Te kobiety są szczęśliwe na swój sposób, bo nie poznały innego szczęścia. To, co dla Ciebie jest nieszczęściem, dla nich może być szczęściem, jeśli ich sytuacja nie wynika z niespełnionych ambicji/planów/marzeń. ;)
  Spodobał mi się cytat na górze, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też, dlatego go zamieściłam. Cały dramat jest wspaniały. Mam nadzieję, że zobaczę sztukę w teatrze.

   Usuń
 2. Świetny cytat.. Dom lalki.. ileż lalek w takich domach żyje..

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno już czytałam ten dramat, ale pamiętam, że bardzo mi się podobał. Na pewno porusza ważny temat. Mam jeszcze w planach "Dziką kaczkę" Ibsena. :)

  http://soy-como-el-viento.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam przyjemności jej czytać. W takim razie teraz mnie ta książka znalazła :-) Pozdrawiam! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. książka wydaję się być niezwykle interesującą! jutro odwiedzę bibliotekę!

  OdpowiedzUsuń