niedziela, 29 lipca 2012

Fiodor Dostojewski 'Łagodna'
Bohater - narrator nad trumną swojej żony snuje opowieść o małżeństwie.

Akcja rozgrywa się w XIX wieku. Mężczyzna 41- letni poznaje 16-letnią sierotę, która  przychodzi do jego lombardu po pożyczkę pod zastaw. Początkowo młoda kobieta jest tylko jedną z wielu klientek, lecz z czasem mężczyzna zaczyna zwracać na nią uwagę. W krótkich rozmowach poznaje jej ciężki los. Postanawia wyrwać kobietę z biedy i oświadcza się. Po ślubie ustala zasady współżycia małżonków, na które kobieta zgadza się w milczeniu. Mężczyzna dowiaduje się, że ukochana żona spotyka się potajemnie z jego dawnym przyjacielem, nie jest w stanie zrozumieć dlaczego. Sytuacja między małżonkami robi się jeszcze bardziej napięta, gdy kobieta celuje w męża z jego własnej broni...

Uwielbiam rosyjskich klasyków. Dotykają psychiki człowieka w niesamowity sposób, a tłem wydarzeń są obyczaje. Opowiadanie Dostojewskiego porusza tematu toksycznego małżeństwa. Od pierwszych stron wiadomo jaki jest finał tego związku. Bohater - narrator próbuje ustalić przyczyny nieszczęścia, analizuje zachowanie swoje i młodocianej żony. Zdaje sobie sprawę ze swojego niszczycielskiego postępowania, niestety za późno.

Martwota! Och, naturo! Ludzie są samotni na ziemi - w tym tragizm (...)
Wszystko martwe i wszędzie trupy, samotni tylko ludzie, a wokół nich milczenie - oto świat!


Może nie jest to zbyt odpowiednia książka na leniwe, niedzielne popołudnie, ale nie szukałam jej, sama wpadła mi w ręce i nie mogłam się oprzeć.

5 komentarzy:

 1. Powyższej książki nie czytałam, ale widzę, że warto to zmienić:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Muszę się za nią rozejrzeć, tym bardziej, że nie czytałam jeszcze żadnej książki Dostojowskiego. Mam jakąś awersję do niego. Wydaje mi się, że pisze on nieprzystępnym językiem. Trzeba to sprawdzić;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostojewski zawsze dobry :)
  Obserwuję i zapraszam do nas do rewanżu:
  www.ourloveourpassion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka chyba nie dla mnie... Totalnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń