wtorek, 21 lutego 2012

Liv Ullmann 'Przemiany'

 Myślę, że tej kobiety nie trzeba specjalnie przedstawiać. Muza Ingmara Bergmana, jego partnerka w życiu i na planie.

Książka 'Przemiany' to piękna opowieść o rzeczach, ludziach i sytuacjach, które mają wpływ na człowieka. To historia o dojrzewaniu do roli na scenie teatru, w filmie, ale też o przemianie dziewczynki w kobietę, matkę.

'Chcę pisać o miłości, o tym, co to znaczy być człowiekiem, o samotności, o tym, co to jest być kobietą. Chcę pisać o pewnym spotkaniu na wyspie. O mężczyźnie, który zmienił moje życie. O przemianie, która była przypadkowa, i o innej, świadomej. Chcę pisać o chwilach, które były dla mnie darem, o chwilach dobrych i złych.'

I taka jest ta książka: zapis wspomnień, ulotnych momentów, a  w tle krajobraz Norwegii, Szwecji, Hollywood. Mimo sukcesów, licznych wywiadów w prasie i telewizji, Liv pozostaje zwykłą kobietą, czasem onieśmieloną blaskiem fleszy, jak gdyby była z innej epoki. 

'Stawanie się człowiekiem świadomym to długi proces - człowiekiem otwartym na niepowodzenia, rozumiejącym, że są one nieodłączną częścią życia, rozwoju, przemian.'

Między rozważaniami o życiu i ludziach Ullmann wspomina spotkanie z Fellini i Giuletta Masina, Charlie Chaplin, Sean Connery. Snuje historię i pobycie w Polsce, w domu Hugh Hefnera, analizuje graną przez siebie postać Nory z dramatu Ibsena.
Jest to również zapis relacji matki z córką, ogromnej tęsknoty za domem i dzieckiem w czasie licznych podróży. Liv pisze:

'Są sekrety, które trzeba ukrywać przed prasą.'

Zupełnie inne podejście do bycia osobą 'ze świecznika' niż dziś, gdzie sprzedaje się niemal wszystko...

'Przemiany' to piękna książka pełna anegdot nie tylko o Bergmanie, ale i mądrości, której uczy życie. Aż trudno uwierzyć, że taka perełka przeleżała u mnie na strychu  kilka długich lat... Dodam, że jestem ciekawa tekstu Ibsena 'Dom lalki', chcę dowiedzieć się kim jest Nora, o której tak często pisała Liv Ullmann.

2 komentarze:

 1. Rzeczywiście z tego co piszesz ta książka to niezła perełka. Lubię takie mądre, życiowe książki, pełne anegdot i życiowych mądrości. Mam nadzieję, że znajdę ją w biblotece bo mnie zachęciłaś.

  "Dom lalki" też mnie kusi. Moi rodzice mają tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolka ta książka jest z 1988 roku, chyba jedno jedyne wydanie. 'Dom lalki' gdzieś się ciągle przewija w moim życiu, ale nie znam treści, chyba Krystyna Janda grała Norę w spektaklu TV. Ja jeszcze chciałabym poznać bliżej twórcość Bergmana...

   Usuń